Сензација на Ролан Гарос: Руне преку Циципас „чекираше“ четвртфинале во Париз

Данецот Холгер Руне приреди вистинска сензација откако успеа да го елиминира Стефанос Циципас (7-5, 3-6, 6-3, 6-4) на патот до четвртфиналето на Ролан Гарос.

Денешниот меч целосно му припадна на 19-годишникот, кој имаше малд пад само во вториот сет, но во остатокот од дуелот покажа вистинска доминација.

Руне закажа скандинавското четвртфинале, а истото го пополни Каспер Руд од Норвешка кој беше подобар од полскиот ас Хуберт Куркач (6-2, 6-3, 3-6, 6-3).

Се вчитува...