Шенгелија прогласен за предавник во Грузија по трансферот во ЦСКА Москва

Искусниот грузиски кошаркар Торник Шенгелија потпиша тригодишен договор со ЦСКА Москва, трансфер поради кој го привлече гневот на своите сограѓани. Во Грузија сметаат дека не е прифатливо Шенгелија да игра за руски клуб. Претседателката на државата Саломе Зурабишвили вели дека неговиот потпис со ЦСКА е неприфатлив.

„Одлуката капитенот на репрезентацијата да потпише со руски клуб е неприфатлива“, изјави Зурабишвили. 

Грузија во 2008 година ги прекина дипломатските односи со Русија бидејќи Русите по петдневната војна ја признаа независноста на двете сепаратистички грузиски покраини Јужна Осетија и Абазија.

Се вчитува...