Шкендија до титула, драма со среќен крај за Струга ТЛ во Ѓорче Петров, Вардар уште негува надежи за опстанок (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 29. КОЛО….

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (2-3)

Да Силва 41′(п), Алексовски 90’+3 – Алтипармаковски 84′(п), 90’+6(п), Босанчиќ 89′

Тетово: ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (3-1)

Мурати 62′, Ибраими 65′, Хебај 69′ – Бејтулаи 13′(аг)

Скопје: ШКУПИ – РАБОТНИЧКИ (2-0)

Цветановски 79′, Исени 89′

Битола: ПЕЛИСТЕР – РЕНОВА (1-0)

Гудијаби 24′

Скопје: ВАРДАР – БЕЛАСИЦА (1-0)

Крстевски 31′

ВЧЕРА

Кратово: СИЛЕКС – АК. ПАНДЕВ 3-2

======================================================================================

  • КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 29. КОЛО ВО ПМФЛ. Шкендија со триумф над Борец прославува нова шампионска титула. Струга ТЛ во неверојатен меч дојде до победа од 3-2 против Македонија ЃП за останување во трката за третото место кое води во Европа, а Вардар со триумф од 1-0 против Беласица ги негува надежите за опстанок.

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (2-3)

2-3 – 90’+5 – ГОООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Неверојатна завршница во Ѓорче Петров. Алтипармаковски со гол од пенал носи победа за Струга Трим Лум!

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (2-2)

2-2 – 90’+3 – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Феноменален гол на Алексовски со шут од 15 метри за израмнување!


МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (1-2)

1-2 – 89′ – ГООООООЛ. ЗА СТРУГА ТЛ. Босанчиќ директно од слободен удар од 25 метри постигнува феноменален гол за водство!

ШКУПИ – РАБОТНИЧКИ (1-0)

1-0 – 79′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. По нафрлањето од левата страна од слободен удар, Цветановски највисок во скокот со глава сместува под гредата од голот на Работнички

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (1-0)

72′ – Втор жолт картон за Таири и исклучување кај Струга Трим Лум

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (3-1)

3-1 – 69′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По корнерот од левата страна, Рубин Хебај од само неколку метри за 3-1!

ВАРДАР – БЕЛАСИЦА (1-0)

64′ – Црвен картон за Христијан Чукарски. Беласица ќе игра со играч помалку до крајот на мечот

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (2-1)

2-1 – 65′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими носи пресврт за Шкендија. Тетовци на пат кон потврда на шампионската титула!


ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (1-1)

1-1 – 62′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична топка за Мурати кој од десно откосо шутира во мрежата на гостите.

  • ПОЧЕТОК НА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД НАТПРЕВАРИТЕ ВО 29. КОЛО ВО ПМФЛ
  • Крај на првото полувреме

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 41′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Робсон Да Силва од пенал ги носи „лавовите“ до предност во Ѓорче Петров


ВАРДАР – БЕЛАСИЦА (1-0)

1-0 – 31′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. По нафрлањето од левата страна од слободен удар, Мирчевски одлично асистира до Виктор Крстевски кој од 7-8 метри сместува во мрежата на гостите


ПЕЛИСТЕР – РЕНОВА (1-0)

1-0 – 24′ – ГОООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Мајсторски продор на Омар Гудијаби по десната страна, во соло акција од 40 метри и одлично стрела откосо за водство од 1-0!

ВАРДАР – БЕЛАСИЦА (0-0)

15′ – Мирен натпревар на „Тодор Проески“ без многу возбудувања во првите 15 минути на двете страни

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 13′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Мартин Талаков шутира откосо од десната страна, топката ја зафаќа Бејтулаи и отседнува во мрежата на домашните


ШКУПИ – РАБОТНИЧКИ (0-0)

3′ – Мало доцнење на стартот на натпреварот на стадионот на ФФМ… Шкупи и Работнички мирно го почнаа дуелот во Скопје

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 29. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Познати и составите за натпреварот меѓу Македонија ЃП и Струга ТЛ

  • Познати состави за дуелот меѓу Вардар и Беласица на „Тодор Проески“

======================================================================================

Во 29. коло од ПМФЛ, дуел меѓу Македонија ЃП и Струга ТЛ кој треба да го одлучи европскиот пат. Вардар, пак, против Беласица со последна шанса за одржување на надежите за опстанок.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...