Швајцарецот Вилсон го урна европскиот рекорд на 100 метри

Швајцарскиот атлетичар Алекс Вилсон го урна европскиот рекорд на 100 метри, откако синоќа во Атланта истрча 9.84 метри. Со овој резултат Швајцарецот го подобри за две стотинки рекордот кој досега беше во сопственост на Португалецот Френсис Обиквелу и Французинот, Џими Вико.

 

 

Се вчитува...