„Сигурно се сеќавате на легендарниот…“ – Џеси Овенс, човекот кој го урна митот за „ариевската раса“, а не беше почитуван ниту од сопствениот претседател

Џејмс Кливленд „Џеси“ Овенс (12 септември 1913 – 31 март 1980 година) бил американски американски атлетичар кој освоил четири златни медали на Олимписките игри во Берлин 1936 година.

Овенс беше специјализиран за спринтови и скок во далечина и во својот живот беше признат како „можеби најголемиот и најпознат спортист во историјата на атлетиката“. Тој постави три светски рекорди и израмни уште еден, сите за помалку од еден час, на собирот на патеката Big Ten во 1935 година во Ен Арбор, Мичиген – подвиг што никогаш не бил израмнет и бил наречен „најголемите 45 минути досега во спортот“.

Тој постигна меѓународна слава на Летните олимписки игри 1936 година во Берлин, Германија, освојувајќи четири златни медали: 100 метри, скок во далечина, 200 метри и штафета 4 × 100 метри. Тој беше најуспешниот спортист на Игрите и, како црн Американец, беше заслужен за „само да го уништи митот на Хитлер за ариевската надмоќ“. Хитлер но и германските навивачи на Олимпискиот стадион во Берлин највеќе ги растажи победата над домашниот атлетичар Лук Лонг кој го освои сребрениот медал во скок во далечина. Иако не му беше мило на Хитлер, германскиот атлетичар му честита на победата на Овенс, а подоцна станаа и пријатели. Лук Лонг како војник на германската војна загина во 1943 година.

За иронијата да биде поголема, тогашниот претседател на САД, Френклин Д. Рузвелт во тоа време беше преокупиран со кампањата за претседателските избори и поради стравот од реакцијата на дел од сојузните држави во САД, одби да го прими црномурестиот атлетичар во Белата куќа. Потоа Овенс изјави дека токму претседателот Рузвелт го понижил, а не Хитлер.

Наградата Џеси Овенс е највисокото признание за атлетика во САД за најдобар атлетичар во годината. Овенс беше рангиран од ESPN како шести најголем северноамерикански спортист на 20 век и највисоко рангиран во неговиот спорт. Во 1999 година, тој беше на потесниот круг од шест лица за Спортската личност на векот на Би-Би-Си.

Се вчитува...