„Соколите“ една четвртина се загреваа, па ја средија Струмица

Карпош соколи без премногу мака стигна до втората победа во домашното првенство во рок од само неколку дена, совладувајќи ја Струмица со резултат 94-77.

Опуштени по големиот триумф над МЗТ во четвртокот, „соколите“ не одиграа на посакуваното ниво во првата четвртина, што гостите неочекувано ја добија со 15-20. Сепак, ситуацијата на теренот се промени во вториот период, што актуелниот вицепрвак за десет минути ја доби so 34-15. Убедливата предност му овозможи на тренерот Даскаловски да им даде шанса и на дел од помладите кошаркари, тоа воопшто не се одрази на резултатот, па Карпош соколи заслужено славеше со конечни 17 поени разлика.

Лабовиќ и Браун постигнаа по 14, а Николовски и Јакимовски по 11 поени за победничкиот тим.