СП 2022: Катар е гробница за градежните работници

До светското првенство во Катар има уште четири години, а изградбата на стадионите на кои ќе се играат натпреварите е во пол ек. Константи се забелешките од организациите за човекови права за условите во кои работат градежниците на овие објекти, особено миграните од други држави.

Не е до крај јасно колку работници умреле досега при изградбата на стадионите, но шоканта изјава даде лидерот на норвешкиот градежен синдикат кој се обиде пластично да ја објасни ситуацијата.

„ Ако во текот на Мундијалот треба да им се оддаде почит на жртвите во изградбата ќе треба да има минута молчење на првите 44 натпревари“ – објасни Ханс-Кристијан Габриелсен.

 44 натпревари се речиси целата групна фаза на Светското првенство.

Шампионатот во Катар е првиот кој нема да биде во лето, ќе се одржува од 21 ноември, а проследен е со контроверзи уште од доделувањето на организацијата.

 

Се вчитува...