СП жени: За Германија нема полуфинале, шампионот елиминиран

Репрезентацијата на Шведска направи подвиг елиминирајќи го бранителот на титулата, Германија во четвртфиналето на Светското фудбалско првенство за фудбалерки кое се одржува во Фрнација. За последното место во полуфиналето, Швеѓанките се изборија со победата од 2-1 до која дојдоа иако селекцијата на Германија поведе рано, уште во 16. минти со голот на Магул.

Јакобсон и Блакстениус ги постинаа головите за Шведска која во полуфиналето ќе се сретне со селекцијат на Холандја која во денешнто воведно четвртфинале со 2-0 ја победи Италија.

Претходно беше формирана првата полуфинала. Заместо во финалето ќе играат репрезентациите на Англија и САД откако Англичанките славеа со 3-0 Норвешка, а Американките ја елиминираа Франција.

Се вчитува...