Србите три четвртини се мачеа со Доминиканска Република, Литванија според планот…

Србија триумфално го стартуваше квалификацискиот турнир во Белград за пласман на ОИ, откако нашиот северен сосед ја совлада селекцијата на Доминиканска Република со резултат 94-76. Гостите изненадија со одлична игра со која три четвртини целосно му парираа на големиот фаворит. На почетокот од последната четвртина резултатот беше израмнет, но Србија со серија од 9-0 успеа да се одлепи и да си го трасира патот до очекуваната победа, на крајот изразена со убедливи „плус осумнаесет“. Српските центри беа во главна улога, Марјановиќ реализираше 18, а Петрушев 17 поени.

Германија многу потешко од очекувањата славеше над Мексико со 82-76, меч што го реши последната четвртина што Германците ја добија со 20-9 и направија целосен пресврт на патот до победата. Круз постигна 30 поени за Мексико, центарот Ајон имаше дабл-дабл од 18 поени и 15 скокови, додека кај Германците најефикасни беа Саибу со 17 и Бонга со 13 поени.

Литванија рутински го отвори квалификацискиот турнир во својата земја, триумфирајќи над Венецуела со 76-65. Центарот Валанчиунас беше во главна улога со 20 поени и 11 скокови, а по 12 поени за Литванците постигнаа Сабонис и Калниетис.

Се вчитува...