Српска двојка во Сакраменто: Бјелица се приклучи на Богдановиќ

Откако српскиот репрезентативец Немања Бјелица го одби едногодишниот договор кој му го понуди Филаделфија, па се претпоставуваше дека ја напушта НБА и се враќа во Европа, сепак пресврт.

По заминувањето од Минесота, Бјелица сега е нов кошаркар на Сакраменто кингс. Бјелица на потпишување тригодишен договор со Сакраменто го убедли генералниот менаџер Владе Дивац, а во тој процес помогна и неговиот асистент Пеџа Стојаковиќ.

Така легендарната српска двојка на Кингси, успеа да спои уште една српска двојка сега во тимот откако Бјелица се дополнува на Богдан Богдановиќ, кој веќе е во клубот.

Инаку, договор со Кингси потпиша и довчерашниот кошаркар на Далас, Ферел.

Се вчитува...