Српското „чудо од дете“ со рекорд во НБА (ВИДЕО)

Европските центри продолжуваат да доминираат во НБА лигата, а еден од најмладите кои оваа сезона пружа блескави партии е српското „џудо од дете“, Алексеј Покушевски.

Новалијата во најсилното кошаркарско натпреварување има сезона од сништата, а 19-годишникот на вчерашниот натпревар против Торонто успеа да се запише во историјата на Оклахома како играчот со најмногу блокови на еден меч, откако шест пати ги „лепеше“ своите противници.

Покрај тоа младот играч додаде и 8 поени, 7 скока и 5 асистенции со што постана и првиот „руки“ од 2004 година кој успеал на еден натпревар да постигне повеќе од пет поени, скока, асистенции и блокови.

Се вчитува...