Столе и Рајо славеа над Гранада и обезбедија опстанок во Ла лига (ВИДЕО)

Македонскиот најдобар голман Столе Димитриевски и неговиот Рајо Валјекано во најважниот меч сезонава славеа на домашен терен против Гранада со 2-1 во меч од 36. коло во Ла лига.

Иако домаќините имаа играч помалку уште од 5. минута кога директен црвен доби Трехо, сепак, одличното диригирање на одбраната на нашиот Димитриевски и головите на Лехуене во 23. и Де Фрутос во 80. минута донесоа победа за домаќините и опстанок. Единствениот погодок за гостинскиот тим го постигна Боје во 89. минута.

Иако во прилог не им иде тоа шо Кадиз славеше против Севилја со 0-1, сепак само теорија може да го одведе Рајо Валјекано во Сегунда, бидејќи на две кола до крајот тимот од Мадрид има шест бода повеќе од Кадиз, и девет гола подобра гол-разлика.

Rayo Vallecano [1] – 0 Granada – Florian Lejeune 23′
byu/etclassico insoccer

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...