Ташовски: Чест е да се биде дел од репрезентацијата, поискусните ни се од голема помош на нас помладите

ЕКИПА во Сарагоса,

Стеван Цаневски

Виктор Ташовски имаше зад себе успешна сезона во дресот на ТФТ, по што младиот бек заслужено доби и повик во сениорската репрезентација за настап во финишот од овој квалификациски циклус.

Тој првите минути во сениорскиот репрезентативен дрес ќе ги има против европскиот шампион Шпанија.

„Голема чест и задоволство да се биде дел од најдобриот национален тим, ќе дадам се од себе да ги оправдам очекувања и довербата на селекторот Бајиќ. Имаме голема помош од поискусните кошаркари, што пак е од големо значење за нас младите играчи. Не чека тешка средба, играме против актуелниот светски првак на гостински терен. Шпанија не е во најсилен состав, но тоа не менува ништо. Мора да играме цврсто во одбраната, ќе се обидеме да бидеме достоен противник“, изјави Ташовски по денешниот тренинг во Сарагоса.

Се вчитува...