Тен Хаг оди на шопинг во Милано, прв на лситата на желби е Дамфрис од Интер

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед Ерик тен Хаг веќе има одредени играчи кои се на неговиот список за засилување на тимот на лето. Еден од главните приоритети на тренерот е стабилизирање на одбраната. Затоа тој се насочи кон дефанзивецот на Интер, Дензел Дамфрис, за кој се шпекулира дека треба да биде замена за Арон Ван-Бисака, пишува „Сан“.

Дамфрис беше доведен во Интер минатото лето и има договор со клубот до 2025 година, па привлекувањето на „Олд Трафорд“ нема да биде лесна задача. Згора на тоа, тој стана главен играч во составот на Симоне Инзаги и има 41 натпревар, 5 гола и 7 асистенции во сите натпреварувања.

Интер за правата на 26-годишниот дефанзивец на ПСВ Ајндховен му плати 13,7 милиони. Сега, сепак, неговата цена е речиси тројно зголемена и Манчестер Јунајтед ќе мора да плати меѓу 35 и 40 милиони евра за правата на Холанѓанецот доколку сака да ги натера во Интер да се разделат со него.

Се вчитува...