Тен Хаг: Овој Манчестер Јунајтед е далеку од титула, потребни ни се подобри играчи

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хаг кажа дека тимот се вратил во Лигата на шампионите, онаму каде што заслужува. Зборувајќи за оваа сезона, Холанѓанецот кажа дека овој тим е далеку од титулата, и дека ќе мора да се засили за да биде конкурентен во битката за титулата.

Јунајтед синоќа на Олд Трафорд ја совлада екипата на Челси и обезбеди пласман во Лигата на шампионите, оставајќи го Ливерпул во Лигата на Европа. Екипата се враќа во „елитата“ откако оваа сезона играше во Лигата на Европа, каде стигна до 1/4 финалето и беше елиминирана од Севилја.

„Овој клуб припаѓа на Лигата на шампионите. Пласманот меѓу четирите најдобри беше целта на екипата. Натпреварувањето е тешко, има многу клубови со добри играчи, добри тренери и големи буџети. Ова е моментално максимум, но сакаме повеќе и јас немам трпение. Сити игра одличен фудбал, и ние имаме уште многу работа да ги стигнеме. Во моментов сме далеку од нив. Потребни ни се подобри играчи за да бидеме конкурентни“, рече Тен Хаг.

Се вчитува...