Торино на нозе, Погба се враќа во Јувентус!

Репрезентативецот на Франција, Пол Погба, по завршувањето на сезоната, како слободен играч ќе се врати во Јувентус.

„Газета дело Спорт“ објави дека менаџерот на фудбалерот и челниците на „старата дама“ го договориле трансферот. Според овој медиум, Погба ќе игра за Јувнетус за значително помала плата.

Во Јунајтед годишно заработуваше 18.000.000 евра, во Јувентус ќе има фиксни 7.500.000, а доколку ги исполни бонусите, може да дојде до 10.000.000 евра на годишно ниво.

„Газета дело Спорт“, тврди дека Погба, поради тренерот Масимилијано Алегри, решил да ја прифати понудата на Јувентус, пред онаа на ПСЖ.

Погба во Јунајтед се пресели во 2016 година за 105.000.000 евра, за шест години не успеа да се наметне како лидер во тимот.

Се вчитува...