ТРАНСФЕРИ ПМФЛ: Вардар непроменет, Шкендија и А. Пандев засилени, Шкупи и Работнички ептен реновирани

Зимската пауза заврши, утре со дуелот меѓу Вардар и Македонија ЃП (14 часот) почнува вториот дел од сезоната во Првата фудбалска лига, а најтрофејниот македонски клуб влегува со осум бода предност во однос на актуелниот првак Шкендија. Но, и воопшто не се засили во изминатиот зимски преоден рок поради забраната за трансфери.

Шкендија доведе неколку нови имиња на барање на тренерот Ернест Ѓока, но и си заминаа Егзон Бејтулаи и Стенио Жуниор кои играа видна улога во тетовскиот тим изминатите години. Пристигнаа Далку, Ахмеди, Кривак, Нето и младинскиит француски репрезентативец Абубакер Ес Сахал од Генгамп.

Академија Пандев исто така го засили составот со интернационалци. Нови имиња во составот на Југослав Тренчовски се Бојан Најденов и Мите Цикарски, кои се повратници во македонскиот шампионат и ќе бидат значајни засилувања, а во Струмица пристигнаа и интернационалците Ангел Гранчов, Милан Басрак и Ндуе Мујеци.

Најмногу менуваа Шкупи и Работнички. Тие доведоа речици цели нови тимови, а „романтичарите“ имаат и нов шеф на стручниот штаб во Ратко Достаниќ. Во Чаир пристигна Дарко Глишиќ од бугарскиот тим Арда, неколку „лавови“ од Ѓорче Петров, како и интернационалците Мирнес Мешиќ, Чанберк Јурдакул, Фаолу Кеита (Сенегал). Достаниќ во Работнички доведе девет нови имиња, српските интернационалци Бранислав Трајковиќ и Драшко Ѓорѓевиќ на стоперските позиции, младинскиот репрезентативец Милош Тошевски, Џордан Ломба од Белгија и Јаник Дао од Австралија.

Силекс го загуби капитенот Филип Дурански, Македонија ЃП е посилна за Бугаринот Мартин Ковачев и Томе Китановски, Струга Трим Лум го доби Седат Бериша, екс-играчот на Шкендија. Скромен преоден рок имаше Ренова.

ВАРДАР

Дојдоа: /

Заминаа: Никола Серафимов (Вождовац ?), Стефан Наумчевски (Тиквеш)

ШКЕНДИЈА

Дојдоа: Ардин Далку (Ворсклa), Валон Ахмеди (Интер Запрешиќ), Нето (Бангор Сити), Јан Кривак (Карвина), Абубакер Ес Сахал (Генгамп)

Заминаа: Егзон Бејтулаи (Хелсингборг), Стенио Жуниор (Рига), Зени Хусмани (Домжале), Јакуп Бериша (Шкупи), Шефит Шефити, Анџело Демај (Струга)

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

Дојдоа: Ангел Гранчов (Фљамуртари), Мите Цикарски (Газ Метан, Романија), Бојан Најденов, Милан Басрак (Смедерево), Ндуе Мујеци

Заминаа: Марко Рајковиќ, Марио Маслаќ, Давид Денковски, Давид Атанаскоски (Македонија ЃП), Михаил Маневски (Брегалница), Марио Крстовски (Работнички)

СИЛЕКС

Дојдоа: Бурхан Мустафов (Струга ТЛ), Антонио Божиновски (Маџари), Ненад Маринковиќ (Мачва), Филип Осман (Колубара)

Заминаа: Филип Дурански (Серед), Андреја Ефремов (Влазнија), Стефан Коцев (Енозис), Адријан Чаволи (Струмска Слава), Дарко Додев (Брегалница),

МАКЕДОНИЈА ЃП

Дојдоа: Мартин Ковачев (Дунав Русе), Томе Китановски (Кукс), Филип Петров (Борец), Давид Атанаскоски (Академија Пандев).

Заминаа: Благоја Спиркоски (Пелистер), Бенjамин Демир (Шкупи), Нето (Шкупи), Албан Сулејмани (Струга), Христијан Пецов (Работнички), Лука Трајкоски (Тиквеш)

СТРУГА ТРИМ ЛУМ

Дојдоа: Седат Бериша (Дрита), Фјоралб Делај (Фљамуртари), Албан Сулејмани (Македонија ЃП), Анџело Демај (Шкендија)

Заминаа: Христијан Драгарски (Пелистер), Александар Далчески (Лабуништа), Бурхан Мустафов (Силекс), Агон Хајредин

ШКУПИ

Дојдоа: Јакуп Бериша (Шкендија), Бенјамин Демир (Македонија ЃП), Нето (Македонија ЃП), Филип Лазаревски (Лабуништа), Дарко Глишиќ (Арда), Мирнес Мешиќ (Челик), Чанберк Јурдакул (Бурсаспор), Фаолу Кеита (Сенегал)

Заминаа: Мевљан Адили (Влазнија), Бојан Ѓорѓиевски (Кит-Го), Басилио Ндонг (Вестерло), Албан Мифтари, Марин Јурина, Филип Стојановски, Бесир Рамадани, Тулио

БОРЕЦ

Дојдоа: Никола Радовиќ (Бачка Топола), Дарио Десниќ (Кадино), Александар Атанасов, Никола Ристески, Фернандо Силва (Бразил), Дарко Јоциќ

Заминаа: Симеон Христов (Влазнија), Филип Петров (Македонија ЃП), Владимир Жоглев (Скопје), Ѓорѓе Ивљанин, Јован Велев, Оливер Пеев, Филип Ристовски, Мартин Блажевски, Матеј Миленков

РЕНОВА

Дојдоа: Џелил Абдула (Љапи), Алуш Гавазај (Вуштрија)

Заминаа: Љавдрим Скендери (Гостивар), Алдрит Беќири

РАБОТНИЧКИ

Дојдоа: Бранислав Трајковиќ, Џордан Ломба (Варем), Драшко Ѓорѓевиќ (Синѓелиќ), Дин Аломеровиќ (Ла Нусија), Јаник Дао (Австралија), Марио Крстовски (Академија Пандев)Христијан Пецов (Македонија ЃП), Милош Тошевски (Земун), Христијан Вецевски (Победа)

Заминаа: Борха Кордоба (Пелистер), Кристијан Ацковски (Брегалница), Марио Станковски (Саса), Иван Марковиќ, Страхиња Крстевски, Јаго Силва, Немања Илиќ, Марко Клисура, Бошко Паповиќ

Се вчитува...