„Три на три“ баскет-спектакл на катната гаража на „Сити мол“

Здружението “3×3 Basketball” Македонија заедно со Скопје Сити Мол, од 1ви до 3ти јуни организираат голем спортски спектакл, 3х3 баскет турнир. Ќе се одржува на 5то ниво од катната гаража на трговскиот центар. Заинтересираните “баскетболџии” ќе можат да се пријавуваат за турнирот од 14 до 28 мај.

Овој 3х3 баскет турнир е официјално признат од ФИБА која што е дел од календарот на светската куќа на кошарката, а оттука стартува и првата 3х3 лига на територијата на Република Македонија. Овој спорт доби свое место во олимпискиот календар, како официјална олимписка дисциплина која ќе биде промовирана во 2020-та година на Летните Олимписки Игри во Токио. Турнирот е поддржан од Агенцијата за млади и спорт и Македонската Кошаркарска Федерација.

Овој настан се организира по втор пат на територијата на Република Македонија. На ланскиот турнир учествуваа македонски екипи и екипи од земјите во регионот (Србија, Црна Гора, БиХ и други). Учесниците ќе можат да се пријавуваат на ФИБА планет системот.

Пријавувањето трае од 14.05.2018 до 28.05.2018, а максималниот број на пријавени екипи е шеснаесет.

Турнирот во баскет „3х3“ ќе се игра од 1ви до 3ти јуни, а натпреварите ќе започнуваат од 17 часот и ќе траат до полноќ. Ќе се игра во систем по групи, а потоа ќе следи вкрстување и нокаут-рунда. Учесниците на турнирот ќе бидат потврдени во наредните денови.

Покрај официјалнот дел со натпреварите 3 на 3, од Скопје Сити Мол подготвуваат и многу други забавни активности, натпревар во забивање, сетови од познати македонски диџеи, натпревар во шутирање на тројки, хип хоп танцување, детски баскетболџии, корнер со стрит фуд храна, итн.

Се вчитува...