Црн рекорд на Бока јуниорс, аргентинскиот клуб не знае за триумф (ВИДЕО)

Поминаа пет кола од фудбалската аргентинското првенство, а славниот клуб на Бока јуниорс е без триумф. Шампионот на оваа земја е во голема криза, и организациски и на терен.

Конфликтите меѓу челниците во управувањето со сино-жолтите влијае и на резултатите на избраниот тренер Мигел Ангел Рус.

Блесок надеж беше елиминацијата на лутиот ривал Ривер Плата во осминафиналето на Аргентинскиот куп минатата недела во Ла Плата. По успешниот пенал рулет, Бока се пласираше меѓу осумте најдобри во ова натпреварување.

Сепак, дури и по петто коло во првенството, Бока нема победа. Во градското дерби, Аргентинос Јуниорс пружи отпор, па резултатот заврши нерешено 1-1.

Без легендата на клубот, Карлос Тевез, кој го напушти клубот пред неколку месеци, Бока не е ниту бледа сенка на шампионскиот тим. Таа беше елиминирана во осминафиналето на Копа Либертадорес од Атлетико Минеира минатиот месец. Ако ништо друго, домаќинот го постигна првиот гол по дури пет натпревари.

Единствениот гол за домашниот тим го постигна стоперот на Аргентинос Јуниорс Торен, кој ја уфрли топката во сопствената мрежа со глава во 70. минута по слободниот удар на Едвин Кардона, па токму овој неспретен потег има голема заслуга за голот на домашната екипа и за прекинување на долгиот пост.

Пред тоа, тимот на Габриел Милито имаше прдност благодарение на голот на Матијас Алексис Ромеро во 19-та минута. Инаку, ова е трет нерешен исход за Бока, а досега имаат и плус една победа и еден пораз.

 

Се вчитува...