У15: Младите фудбалери ремизираа со Кипар

Македонската репрезентација за фудбалери до 15 години одигра 1:1 против врсниците од Кипар, на првиот пријателски натпревар од закажаниот двомеч со овој ривал.

Нашата младинска репрезентација предводена од Тони Јакимовски поведе со 1:0 во 64. минута со погодокот на Арбин Курти, а домашните фудбалери израмнија десет минути подоцна. На две минути до крајот од натпреварот, кипраните од пенал имаа шанса за победа, но ја погодија стативата од голот на Давид Стојановиќ.

Нашата селекција преку Зани, Стојилевски и Талевски имаше одлични шанси за втор погодок, но не беа искористени, а посебно „зицерот“ за израмнување преку Никола Талевски во последните минути од дуелот.

Македонија до 15 години: 1. Давид Стојановиќ, 3. Зоран Фидановски, 5. Марко Стојилевски, 4. Симеон Здравковски, 2. Матеј Јаневски, 19. Горјан Цветков, 8. Мартин Ѓорѓиевски, 10. Азис Јамини, 11. Мухамед Елмас, 14. Кире Стојанов, 17. Зани Назифоски;

12. Илија Апостоловски, 13. Бесник Небиу, 18. Андреј Аризанковски, 6. Стефан Тодоровски, 20. Александар Трајчевски, 16. Амир Нухија, 15. Никола Величковски, 7. Арбин Курти, 9. Никола Талевски;

В четврток од 14:30, двете репрезентации ќе го одиграат вториот контролен натпревар.

Се вчитува...