Вардар со многу мака ја реши Војводина

Ракометарите на Вардар се соочија со сериозни проблеми во својот прв официјален натпревар во 2019 година, откако потешко од очекувањата славеа на гостувањето против Војводина со резултат . Тренерот Парондо не тактизираше премногу со составот, но долгата пауза од клупски настапи остави видлива трага врз играта на „црно-белите“. Сепак, квалитетот и искуството беа доволни за „поладни глави“ во завршницата и заслужена победа со која „вардарци“ се вратија на врвот на табелата во СЕХА-лигата.

Војводина изненади со одлична игра во првото полувреме, за која македонскиот првак не успеваше да најде одговор. Српскиот претставник дури и замина на одмор со минимална предност од 14-13, по што резултатската неизвесност беше задржана се до 56. минута. Домашниот тим успеа да израмни на 23-23, но кога беше најважно „вардарци“ одговорија на предизвикот, постигнаа три, а не примија ниту еден гол до самиот крај и се радуваа на победата.

Чупиќ со осум гола беше прв стрелец на Вардар, Скубе постигна седум, а Криштопанс шест погодоци за „вардарци“ на овој натпревар.