Венецуеланката Рохас со втор најдобар резултат во историјата во трискок

Венецуеланската атлетичарка Јулимар Рохас на митингот во Андухар, Шпанија успеа да скокне 15.43 во трискок, што е второ најдобро остварување во историјата на оваа дисциплина. Таа со овој скок е на само седум центиметри од светскиот рекорд на легендарната Украинка, Инеса Кравец која 1995 година успеа да скокне 15.50 метри.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Athletics (@worldathletics)

Се вчитува...