Веспрем го освои Париз во последниот натпревар од групната фаза во ЛШ

Последниот натпревар од групната фаза во ракометната Лига на Шампиони донесе победа на Веспрем на гостувањето кај ПСЖ со 39-40.

По изедначеното отварање на натпреварот иницијативата прв ја зема ПСЖ кој со мини серии успеа да стигне до предност од 10-8, но гостите од Унгарија беа оние кои одговорија со серија од 5-0 за превземање на иницијативата (10-13). Веспрем подоцна ја зголеми позитивата на +4 (15-19), но завршницата на првите 30. минути им припадна на домаќините кои успеаја да стигнат до само -1 (19-20).

Отварањето на второто полувреме донесе ново изедначување, но потоа следеше нов убедлив период на унгарскиот тим кој ја врати позитивната на +4 (25-29), а потоа и ја задржа предноста до самиот крај и покрај тоа што домаќините на крајот стигнаа до негатива од само еден гол.

Табелата не претпре промени па ПСЖ и Веспрем ќе ја започнат следната фаза од осминафиналето.