Вестбрук „полуде“ – сакаше да тепа навивач…, Њујорк во делириум по првата плеј-оф победа по осум години (ВИДЕО)

Филаделфија славеше против Вашингтон со 120-95 во плеј-оф мечот од НБА лигата, но вистинска непријатност доживеа РАсел Вестбрук кој поради повреда порано го напушти мечот.

Минувајќи во тунелот под трибините еден навивачи фрли пуканки кон него, што го збесна Вестбрук. Беше решен физички да се пресметка со навивачот на противничкиот тим, но обезбедувањето го смири.

Ембид и Симонс беа најдобри во победничкиот тим со по 22 поени, а кај Вашингтон се издвои Бил со 33 поени.

Навивачот кој ги фрли пуканките, пак, веднаш беше идентификуван и исфрлен од салата.

„Ако го направеше тоа на улица ќе беше малку поинаку. И сам не знам што ќе добиеше“ – рече по мечот Вестбрук.

Кошаркарите на Њујорк никс, пак, дојдоа до првата плејоф победа по цели осум години. Њујорк во „Медисон сквер гарден“ триумфираше со 101-92 против Атланта и израмни на 1-1 во победи.

По завршувањето на мечот вистински делириум во Њујорк и кошаркарските фанови кои осум години ја чекаа оваа победа. Последен пат Њујорк во плејофот славеше на 16. мај 2013 година против Индијана во полуфиналето на Источната конференција.

Се вчитува...

buy windows 11 pro test ediyorum