ВЛМ: Дванаесет клуба ќе се борат за место во „елитата“

Покрај ждрепката за прволигашите, денеска во просториите на кошаркарската федерација беше одржана и ждрепката за Втората лига која од оваа година ќе претрпе промени. Имено, за разлика од претходната сезона кога клубовите беа подели во две групи, овој пат истата ќе брои 12. клуба кои ќе разигруваат во системот дома-гости.

Во сезоната 2021/22 клубови кои ќе се натпреваруваат во второлигашката конкуренција се: Хераклеа, Вардар, Медика Карта, Шкупи, Борец Баскет, Партизан Водно Санс, Чаир 2030, Тетекс ТТК, Баскет КАМ, Охрид, Струмица и Црн Дрим.

Во првото коло кое е закажано за 9. октомври ќе се сретнат: Хераклеа – Чаир 2030, Вардар – Тетекс ТТК, Медика Карта – Баскет КАМ, Шкупи – Охрид, Борец Баскет – Партизан Водно Санс и Струмица – Црн Дрим.

Се вчитува...