„ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА“ – Рома е уникат во европскиот фудбал

Фудбалерите на Рома триумфираа на реваншот од четвртфиналето во Конференциската лига против Бодо/Глимт и со тоа обезбедија учество меѓу четирите најдобри во третото по ранг европско фудбалско натпреварување.

Со овој триумф римската волчица, стана уникат во европскиот фудбал. Имено, калчолигашот е единствениот тим во историјата кој успеал да обезбеди полуфинале во сите натпреварувања во Европа (Лигата на шампионите, Европскиот куп, Купот на победниците на куповите, Купот на саемските градови, УЕФА куп, Лига на Европа и Конференциска лига). Интересно е тоа што немаат ниту една титула.

 

 

Се вчитува...