Жоао Феликс на мета на Ливерпул, Клоп го гледа како иден предводник на нападот на „црвените“

Португалскиот напаѓач од Атлетико Мадрид, Жоао Феликс, е на списокот на желби на Ливерпул. „Црвените“ сакаат да го добијат овој фудбалер по завршувањето на тековната сезона, летото 2022 година. Договорот на Феликс со Алтетико Мадрид е до летото 2026 година.

Трошоците за трансфер на португалскиот напаѓач се проценуваат на 70 милиони евра. Оваа сезона, 21-годишниот Португалец одигра 5 натпревари за Атлетико во сите натпреварувања и не постигна гол. Да потсетиме, Феликс се пресели во Атлетико Мадрид од Бенфика во 2019 година. Сумата на трансферот изнесуваше 127 милиони евра.

Клоп го гледа Феликс како иден предводник на нападот на „црвените“. Младиот фудбалер се приклучи на тимот во 2019 година, тој одигра 65 натпревари за мадридскиот клуб, на кои постигна 13 гола и запиша 7 асистенции.

Се вчитува...