ЖРК Металург убедливо поразен од полскиот Лубин

Женскиот ракометен шампион на Македонија, ЖРК Металург доживеа дебакл од полскиот Лубин (14-44) во првиот натпревар, од двомечот во првото коло во ЕХФ купот.

Полскиот тим уште од самиот старт ја покажа разликата во квалитет, а на полувреме замина со огромни (8-20). Во вториот дел, разликата само растеше, за конечен триумф на Полјачките од 14-44.

Најдобар поединец во победничкиот табор беше Дарија Завистовска со 9 гола, додека во Металург се истакна Јана Калајџиевска со 5 гола.

Реваншот ќе се одигра утре, исто така на теренот на полскиот тим.

Се вчитува...