Ласе Андерсон пак го повреди коленото, следи нова долга пауза - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Ласе Андерсон пак го повреди коленото, следи нова долга пауза

Ласе Андерсон пак го повреди коленото, следи нова долга пауза

Ласе Андерсон прераснува во еден од најголемите ракометни малери откако членот на Барселона во иста календарска година вторпат заработи тешка повреда на коленото.

Данскиот бек се подготвуваше за камбек на терените откако на 11 март ги скина лигаментите на коленото. Во последните денови тој тренираше со остатокот од тимот и се очекуваше наскоро да му биде повторно на располагање на тренерот Пасквал, но наместо тоа следеше нов шок за каталонците, Андерсон ја обнови старата повреда.

Ласе Андерсон повторно ги повреди лигаментите на коленото на левата нога, по што беше неопходна нова хируршка интервенција. Операцијата беше успешно извршена, а во следниот период ќе има повеќе информации околу должината на паузата“ – информираат од медицинскиот тим на Барселона.

Данскиот бек во секој случај ќе биде надвор од терените најмалку шест месеци, а огромни се шансите тој воопшто да не заигра ракомет до крајот на оваа сезона.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.