Верати го одби Челси, останува во Франција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

Верати го одби Челси, останува во Франција

Верати го одби Челси, останува во Франција

ПСЖ ја одби првата понуда од 55 милиони фунти од Челси за нивниот плејмејкер Марко Верати. Италијанецот инсистира дека е среќен во Париз, па ја одбива можноста повторно да соработува со Антонио Конте. Верати и Конте работеа заедно две години во националниот тим на Италија, поранешниот тренер на Јувентус е голем фан на Верати, па ќе направи се’ што може за да го донесе во своите редови.

Одбивањето на новиот англиски првак може да му донесе нов договор на Верати, со оглед на тоа дека сака да остане на „Паркот на принцовите“, раководството најверојатно и ќе му понуди нова соработка. Покрај Челси, на ред чекаат и Баерн Минхен, Барселона, Реал Мадрид, Јувентус и Манчестер сити, а нов договор ќе значи крај на сагата и сите шпекулации околу неговата иднина.

Конте смета дека неговиот тим сезонава има многу доверба во Канте, а тоа може негативно да влијае врз нивната тактика, па затоа се обидува да пронајде партнер за Французинот, со кој ќе ја држат средината на теренот. Матиќ и Фабрегас одлично ја завршуваа работата цела сезона, но поради пласманот во Лигата на Шампиони, Конте сака повеќе играчи од средниот ред на располагање.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.