Англичаните ја укинуваат ВАР технологијата

Голема, значајна вест, која може да се покаже како пресвртница во модерниот фудбал, доаѓа од Англија. Имено, „Атлетик“ пренесува дека на претстојниот состанок на премиерлигашките клубови на дневен ред ќе биде прашањето: „Дали ВАР треба да се укине во Премиерлигата“.

Ова е предлог официјално предложен од тимот на Вулверхемптон, еден од тимовите кои сезонава најмногу „настрадаа“ од одлуки кои (не) беа донесени со интервенција на ВАР просторијата. „Видео помошниот судија“ во Англија беше интегриран во 2019 година со цел да се подобри квалитетот на судењето и брзината на одлучување во соработка со судиите на теренот. Сезона 2023/24.тоа вклучуваше многу контроверзни инциденти, кои ги зголемија критиките за ВАР и наведоа некои тимови и навивачи да го доведат во прашање интегритетот на натпреварувањето.

Официјалното барање за укинување на ВАР ќе предизвика гласање, кое ќе се одржи кога претставниците на 20. клубови од Премиерлигата ќе се соберат на нивниот годишен состанок во Харогејт на 6. јуни. Во соопштението на Вулвс се вели дека овој потег е донесен „по внимателно разгледување и со најголема почит кон Премиерлигата, ПГМОЛ (судиското тело) и останатите клубови.

Се вчитува...