Ашковски се разигра во Холандија: Нов гол и асистенција за Фортуна Ситард

Повремениот македонски репрезентативец Стефан Ашковски продолжува со квалитетните изданија сезонава во дресот на Фортуна Ситард во холандската Втора лига.

Ашковски во 12. коло од првенството го постигна вечерва и својот петти гол сезонава за Фортуна Ситард во триумфот од 4-0 против Ос. Македонскиот фудбалер најпрво во 49. минута му асистираше на Семедо за водство од 1-0, а потоа во 71. минута и самиот постигна гол за водство од 2-0 во тие моменти.

Стефан Ашковски прогласен е и за играч на натпреварот на дуелот кој се играше во Ситард.

Фортуна Ситард во моментов со 23 бода е на третата позиција на табелата во Втората холандска лига, зад екипите на Ајакс 2 и Нец Најмиген.

Се вчитува...