Би се откажал од 6 милиони евра годишно за да игра за Барселона

Францускиот интернационалец Антоан Гризман ќе го напушти Атлетико Мадрид ова лето, а шпанските медиуми веќе наголемо го најавуваат неговиот трансфер во шампионот Барселона. А за да се пресели на „Камп Ноу“, Французинот ќе мора да се согласи на намалување на годишната плата, и тоа за 6 милиони евра.

Гризман во Атлетико Мадрид заработуваше 23 милиони евра по сезона, и токму поради значителното зголемување и одлучи да остане на „Ванда Метрополитано“ минатото лето, потпишувајќи нов договор. Но, сега одлучи да замине и да побара нов предизвик, а Барселона му нуди плата од 17 милиони евра и петгодишен договор.

Трансферот треба да се реализира по 1 јули кога отштетната клаузула ќе падне од 200 милиони евра на 120 милиони евра.

Се вчитува...