БиХ остана непоразена во Франција, реми на Хрватска со Русија и Словенија со Словачка, Црна Гора се врати од „бездната“ против Турција (ВИДЕО)

Голем дел од репрезентациите од поранешните југословенски простори денеска ги одиграа натпреварите од 4. коло во квалификациите за Европското првенство. Босна и Херцеговина успеа да стигне до голем бод на гостувањето кај светскиот шампион Франција играјќи 1-1. Един Џеко донесе водство за гостите во 36. минута, а само четири минути подоцна Гризман ги постави конечните 1-1. За издвојување е и црвениот картон кој го доби Жул Кунде во 51. минута.

Хрватска одигра реми на гостувањето кај Русија 0-0, додека без победник заврши мечот меѓу Словенија и Словачка (1-1). Црна Гора успеа да анулира негатива од два гола на гостувањето кај Турција и на крајот да стигне до голем бод (2-2).

 

 

 

 

 

 

 

 

Се вчитува...