Брајтон го доведе најмладиот тренер во историјата на Премиер-лигата

Брајтон најде нов тренер во името на 31-годишниот Фабијан Хирцелер, поранешниот шеф на стручниот штаб на Сент Паули.

Хирцелер многу сакаше да се пресели на Островот, а таа желба денеска му беше исполнета. Хирцелер минатата сезона како првопласирана екипа на табелата го внесе Сент Пауливо Бундеслигата.

Роден е во Хјустон, а неговите родители дошле во Германија кога тој имал 2 години. Фудбал играл во клубови од пониски лиги, каде што ја започна својата тренерска кариера како играч-тренер во 2016 година кога имаше само 23 години.

Се вчитува...