Бразил ја совлада Словенија за бронзен медал на Светското првенство

Одбојкарската репрезентација на Бразил го освои бронзениот медал на Светското првенство откако во битката за 3. место славеше над селекцијата на Словенија со 3-1.

Бразилците првиот сет го добија со 25-18, а потоа идентично славеа и во вториот за голема предност. Словенија успеа да се врати во игра во третиот сет кој го доби со 22-25, но немаше сили во четвртиот сет кој повторно им припадна на Бразилците со 25-18.

Во големото финале силите ќе си ги одмерат Полска и Италија.

Се вчитува...