Брентфорд е нов член на Премиерлигата

Брентфорд е нов член на Премиерлигата откако во финалето од плејофот во Чемпиншиплигата на „Вембли“ славеше против Свонси со 2-0.

Тимот од Лондон од почетокот на мечот беше подобар ривал, а уште во првото полувреме ги „разбија“ гостите од Велс. Брентфорд поведе уште во 10. минута со голот на Тонеј од пенал, а на 2-0 во 20. минута зголеми Маркондеш, на асистенција на Расмусен.

Натпреварот беше дефинитивно одлучен во 65. минута кога Фултон доби директен црвен картон и Свонси остана со играч помалку.

Пред Брентфорд, низ лига промоцијата обезбедија Норвич и Ватфорд, додека Премиерлигата ја напуштија Фулам, ВБА и Шефилд јунајтед.

Се вчитува...