ДЕН НА МАКЕДОНСКИТЕ ЛЕГЕНДИ: Петар Наумоски (ВИДЕО)

Потсетувајќи се на успесите на легендите на македонскиот спорт, ЕКИПА започнува „Ден на македонските легенди“, секоја среда на ЕКИПА.МК

Петар Наумоски (роден на 27. aвгуст 1968 година во Прилеп, Југославија) е еден од најголемите македонски кошаркари на сите времиња. Својата професионална кариера ја започнува во Работнички, по што се сели во Југопластика/Поп 84 Сплит, екипа со која стигнува до два шампионски трофеи во Евролигата во 1990 и 1991 година, а златните години на тимот од Сплит ги закитува и со две титули во jугослoвенската лига и Купот на Југославија.

По Југопластика се враќа во Македонија каде го носи дресот на Работнички во сезоната 1991/92, а потоа следи трансфер во Ефес Пилсен каде во периодот помеѓу 1992 и 1994 година бележи успеси со турскиот клуб на домашната, но и на интернационалната сцена.

По првата епизода во Ефес следи премин во Италија и Бенетон Тревизо, но во првиот стаж во италијанската кошарка се задржува само една сезона.

По освоениот трофеј во ФИБА Европскиот Куп и Купот на Италија се враќа во Ефес каде останува во следните четири сезони. Во двата престоја во турскиот клуб се закитува со вкупно 13 трофеи од кои по 4 во првенството, Купот и Суперкупот, и еден во Корач Купот.

На почетокот на новиот милениум се враќа во Италија и Бенетон Тревизо чиј дрес го носи во сезоната 2000/01, а потоа следат настапи за Монтепаски Сиена со кој го освојува Купот на победниците на Куповите во 2002 година и Олимпиа Милано до 2004 година.

Првото пензионирање го завршува во редовите на Улкерспор со кој ги освојува Купот и Суперкупот на Турција, а на сцената се враќа во 2008 година со настапи за италијанските нисколигаши Гуидо Роси и Дертона Баскет по што следи и финиш на кариера во редовите на МЗТ Скопје.

Првиот натпревар за македонската кошаркарска репрезентација го запишува на 30 мај 1993 година, а во „црвено-жолтиот“ дрес останува до 2002 година за вкупно 989 постигнати поени во 42 настапи. Тој е воедно и еден од најзаслужните за првиот пласман на Македонија на едно европско првенство, предводејќи ја татковината со 30.5 поени по натпревар во квалификациите за Евробаскетот 1999 година и незаборавниот натпревар против Полска во кој постигна 49 поени.

Наумоски ќе остане запомнет како еден од најдобрите македонски кошаркари на сите времиња, виртуоз кој пленеше со своите потези и против најдобрите кошаркари на „стариот континент“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ЕКИПА (@ekipa.mk)

Се вчитува...