Денис Бергкамп нов член на „Куќата на славните“ во ПЛ (ФОТО)

Поранешниот холандски фудбалер Денис Бергкамп е најновиот член на „Куќата на славните“ во Премиер-лигата. Тој им се приклучи на неговиот поранешен соиграч од Арсенал, Тијери Анри, Алан Ширер, Ерик Кантона и Френк Лампард.

Денис Бергкамп дресот на Арсенал го носеше во периодот од 1995 до 2006 година. Во Премиер-лигата запиша 315 настапи на кои постигна 87 гола и запиша 94 асиситенции.

 

Се вчитува...