Димитријевиќ лидер на Валенсија во победата над Манреса

Македонскиот интернационалец Ненад Димитријевиќ и неговата Валенсија ја забележаа првата победа во шпанското прнвество откако на гостински терен славеа со убедливи 69-89 над Манреса.

Македонскиот бек одигра извонреден натпревар кој го заврши како лидер на тимот со 17 поени и реализација 3/4 за два, 1/3 за три и 8/9 од линијата за слободни фрлања. Притоа Димитријевиќ додаде и шест асистенции и два скока за нешто повеќе од 21 минута помината на теренот.

Сепак во сенка на одличната партија останува повредата од последната четвртина по која Македонецот не се врати во мечот. Се чини дека истата не е сериозна, а повеќе детали ќе има наскоро.

Се вчитува...