ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот

Ова се нашите предлози за типување за денешниот ден…

СИНГЛ НА ДЕНОТ

Брест – Лил                   2

Лил долго се мачеше да влезе во шампионски ритам, но актуелниот првак на Франција конечно почна да игра во посакуваната форма. Во последните четири кола фудбалерите на Лил освоија десет бода, пред неколку дена на домашен терен го декласираа Лориен со 3-1 (имаа водство од 3-0 уште во првото полувреме), па полни со самодоверба патуваат на гостувањето против Брест.

Тимот на Брест се наоѓа во резултатска криза, не знае за триумф во претходните четири кола (едно реми и три порази), а во последните 180 минути игра не постигна ниту еден единствен погодок. Згора на тоа, домаќините имаат проблеми со повреди и заразени играчи од коронавирус, нешто што Лил ќе се обиде да го искористи за да продолжи да фаќа приклучок кон горниот дел на табелата.