Гол-шоу на лондонското дерби: Седум пати се тресеа мрежите на дуелот Кристал Палас – Вест хем

Првиот натпревар од денешната програма во Премиер-лигата донесе бројни возбудувања откако Кристал Палас во лондонското дерби славеше над Вест хем со 4-3.

Гостите први дојдоа во водство преку Соучек, но Палас одговори со три гола во низа до крајот на првото полувреме. Најпрвин на 1-1 израмни Андре Ају, а по него меѓу стрелците се запишаа и Заха и Шлуп. Антонио намали на 3-2 на почетокот од второто полувреме, Езе од пенал ја врати предноста од два гола на Кристал Палас, а конечните 4-3 ги постави Агуер на асистенција на Соучек.

Рој Хоџсон дефинитивно успеа да го спаси Палас откако дојде на клупата на овој клуб, освојувајќи десет бода во последните пет кола и оддалечувајќи се од борбата за опстанок.