Храбрата Звезда потклекна пред европскиот шампион

Црвена Звезда одигра храбро против актуелниот шампион во Евролигата ЦСКА Москва, но тоа не беше доволно бидејќи Русите заминаа од Белград со триумф од 81-86. Првото полувреме беше егал, домаќините по десет минути имаа минимална предност од еден поен, разлика која ја задржаа до крајот на полувремето на кое се замина со резултат (37-36).

Клучна во натпреварот беше третата четвртина која гостите од Москва успеаја да ја добијат со осум поени разлика и пред последниот период да заминат со предност од 53-60. Во последниот период го контролираа резултатот и успеаја да ја запишат седумнаесеттата победа сезонава.

Мајк Џејмс со 29 поени беше прво име во победничкиот табор, додека Дениел Хакет натпреварот го заврши со 19 поени. Кај „црвено-белите“ Били Берон уфрлија 15 поени, додека Кевин Пантер мечот го заврши со 12.

Се вчитува...