Ипсвич во 22 години се врати во Премиерлигата!

Фудбалерите на Ипсвич Таун официјално се изборија за промоција во Премиерлигата откако славеа во последното коло од Чемпионшип над Хадерсфилд со 2-0.

Ипсвич последен пат играше во Премиер лигата во 2002 година. Во сезоната 2018/19 испадна во третата лига, а во 2022/23 се врати во Чемпионшип и веќе веднаш избори промоција во Премиер лигата.

 

Се вчитува...