Ислами петта, Стојоски шести, а Ивановски седми на Балканското првенство во Романија

Македонските атлетичари не успеаја да стигнат до медал на првиот ден натпревари од Балканското сениорско првенството во Клуж, Романија.

На првиот ден од шампионатот Дрита Ислами на 400 метри со пречки со резултат 1.00.48 минути го освои 5. место. Дарио Ивановски на трката на 1500 метри со резултат 3:53.53 минути го освои седмото место, додека Јован Стојоски на 400 метри со резултат 47.51 секунди го освои 6. место .

Во денешната програма Дарио Ивановски ќе трча на трката на 3000 метри, Јован Стојоски на 200 метри, а ќе се натпреварува и Стефан Стефановски во дисциплината – фрлање диск.

На првенството учествуваат атлетичари од вкупно 12 држави.

Се вчитува...