Ивановски ја почна 2020 година со нов национален рекорд на 10 километри

Еден од најдобрите македонски атлетичари Дарио Ивановски со соборен македонски рекорд ја почна новата 2020 година.

На една од најпознатите улични атлетски трки во Европа, „Сан Салвестре Ваљекана“ во Мадрид, Ивановски со време од 30:04 минути го сруши националниот рекорд на 10 километри за цели 51 секунда, кој претходно беше исто така во негова сопственост.

На трката на која имаше повеќе од 50.000 учесници, Ивановски заврши на 26. место во генерален пласман, а на третото место во својата возрасна категорија, под 23 години.

„Ова постигнување на Дарио е дефинитивно круна на годината во која тој ги оствари своите најдобри резултати во кариерата и секако одличен перформанс за првите настапи во сала кои започнуваат за една недела. Дарио во оваа олимписка година влегува со најголема самоувереност и во животна форма при што очекуваме уште подобри резултати и рекорди со кои ќе го трасираме патот до ЛОИ Токио. Од нашиот табор ветуваме одлични резултати и нови рушења на рекорди уште овој месец во неговите омилени дисциплини на 1.500 метри и 3.000 метри“ – вели тренерот на Ивановски, Игор Јакимовски.

Се вчитува...