Израелците ги надиграа одбојкарите во последниот подготвителен натпревар во Кавадарци

Македонската одбојкарска репрезентација претрпе пораз од Израел во последниот подготвителен натпревар одигран во Кавадарци. За разлика од претходните средби во „Јасмин“ во кои одигравме два квалитетни натпревари против Израел и Јапонија, овој пат Израелците беа далеку подобар противник.

Израел одлично го отвори натпреварот и првиот сет го доби со 25-15, а и покрај далеку подобрата игра на Македонија во вториот сет, истиот им припадна на гостите со 25-23. Во третиот сет Македонија имаше и водство, но падот во играта донесе славеје на Израелците од 25-22 за 3-0.

По турнирот во Кавадарци, македонската одбојкарска репрезентација продолжува со подготовките пред престојното Европско првенство кое за прв пат ќе се одржи во Македонија.