Јапонците без милост – Броеја до 14 против Монголија

Јапонската фудбалска репрезентација ја декласираше Монголија во квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Катар. Конечниот резултат беше 14-0. Во оваа квалификациска група се и Таџикистан (10 поени), Киргистан (7), Мјанмар (6) и Монголија. Јапонија има максимален учинок со 15 поени и гол разлика 27:0.

Јапонија е постојан учесник на Светските првенства, имајќи предвид дека е доминантна селекција во Азија.

 

 

Се вчитува...