Јовиќ пред дебито: Еурофарм Пелистер има добри индивидуалци, треба да ги вклопиме во добар тим

Александар Јовиќ е подготвен за дебито на клупата на првиот тим на Еурофарм Пелистер, каде македонскиот стратег пред неколку дена го наследи отпуштениот Ларс Валтер. „Пелистерци“ првиот предизвик по репрезентативната пауза ќе го имаат во СЕХА-лигата, утре во битола против екипата на Нексе.

Јовиќ во изминатите денови имаше можност да одржи неколку тренинзи со екипата и е свесен дека главен предизвик ќе му биде да состави силен колектив од бројните индивидуалци во составот.

„Нè чека тежок натпревар со една одлична екипа, која преферира динамична игра. Од овој натпревар на секој натпревар ќе играме на победа. Она што го видовме во овој краток период ни дава до знаење дека имаме добри индивидуалци, кои треба да ги вклопиме во добар тим. За тоа треба и малку време. Од играчите барама лавовска бобреност и да го спроведат тоа што го тренираме овие пет дена. Битола е најракометен град и мислам дека во вторник ќе се покажеме во поинакво светло, со многу борбеност со подобар ангажман и од страна на играчите, и од страна на клупата“, изјави Јовиќ.

Искусниот Гоце Ојлески очекува промената во стручниот штаб да донесе нова енергија во тимот на Еурофарм Пелистер.

„Знаеме дека Нексе е квалитетен противник и квалитетна екипа. Секоја година цели високо и не треба да трошиме зборови за нив. Не сме комплетни, но со нов стручен штаб и со нова енергија ќе се обидеме да дадеме максимум и ќе се обидеме да издвојуваме позитивен резултат“, истакна Ојлески.

Се вчитува...