Јунајтед и Рома убедливи, Шалке го освои Солун

Манчестер јунајтед оствари убедлива победа (3-0) над Сент Етјен на „Олд трафорд“ и со едната нога веќе е во осминафиналето на Лигата на Европа, иако ќе следи и реванш во Франција. Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ постигна хет – трик на овој меч и ги урна надежите на гостите за поволен резултат во Англија. Ибракадабра само ја продолжи серијата против Сент Етјен во кариерата, а сега има 17 постигнати гола на 14 натпревари против овој тим.

Швеѓанецот ја отвори серијата голови во 15.минута, на 2-0 зголеми во 75.минута, а во завршницата реализира и пенал поставувајќи го конечниот епилог.

All Goals & Highlights HD – Manchester United 3… by Foot_Videos

Рома е речиси со двете нозе во следната фаза, откако го совлада Вилјареал на гости во Шпанија со 0-4. Един Џеко беше стрелец на хет – трик за италијанскиот калчолигаш, а првиот погодок беше дело на Емерсон.

All Goals & Highlights HD – Villarreal 0-4 AS… by Bundes-Liga

Шалке 04 го освои Солун победувајќи го ПАОК со 0-3. Домашните фанови и овојпат имаа политички пораки во негативен контекст за Македонија, но германскиот „побратим“ на Вардар им наплати за сите пари. Бургшталер го доведе Шалке во водство, а во вториот дел стрелаа и Мејер и Хунтелар.

All Goals & Highlights HD – PAOK 0-3 Schalke… by Jek09Pre

Резултати ЛЕ: Андерлехт – Зенит 2-0, Атлетик Билбао – АПОЕЛ 3-2, Хапоел Бер Шева – Бешикташ 1-3, Легија – Ајакс 0-0, Манчестер јунајтед – Сент Етјен 3-0, ПАОК – Шалке 0-3, Вилјареал – Рома 0-4.

Се вчитува...